Konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania przestrzeni Polanki Redłowskiej oraz jej otoczenia
#zagospodarowaniePolankiRedłowskiej Konsultacje społeczne
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdyni do wzięcia udziału w procesie konsultacyjnym dotyczącym zagospodarowania przestrzeni – przekształceń przestrzennych i funkcjonalnych Polanki Redłowskiej oraz jej otoczenia.
Celem konsultacji jest wypracowanie koncepcji zmian w przestrzeni Polanki Redłowskiej oraz poddanie ich pod publiczną dyskusję z mieszkańcami Gdyni.
Potencjalne zagospodarowanie terenu Polanki Redłowskiej jest tematem dyskusji w mieście już od kilku lat. W ich efekcie Prezydent zadeklarował, że Polanka Redłowska, jak również tereny w jej sąsiedztwie, nie zostaną sprzedane ani zabudowane. Potwierdziła to Rada Miasta podejmując uchwałę nr XLVI/1426/22 z dnia 26 października 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo w Gdyni, rejon rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” wraz z otoczeniem. Przedmiotem konsultacji jest partycypacyjne wypracowanie propozycji zagospodarowania terenu Polanki Redłowskiej i jej bezpośredniego otoczenia, z zachowaniem jego publicznego i otwartego charakteru oraz rekreacyjnego przeznaczenia, włączając jak najszersze grono mieszkańców i mieszkanek.
Konsultacje społeczne przeprowadza się w okresie od dnia 2 października 2023 r. do dnia 7 grudnia 2023 r.
Pod pojęciem „Polanka Redłowska” rozumie się obszar Polanki Redłowskiej traktowany łącznie jako teren funkcjonujący w podziale na trzy części:
- polana piknikowa przylegająca do rezerwatu Kępa Redłowska (działka nr 1829, ob. Redłowo),
- teren po dawnym kompleksie basenowym i hotelu - obecnie częściowo ogrodzony i nieużywany (działki nr 1812, 1813, 1815 i 1881, ob. Redłowo),
- teren wykorzystywany obecnie jako parking wraz pętlą zakańczającą ul. J. Ejsmonda (działki nr 1814 i 1816, ob. Redłowo). Dla szerszego kontekstu związanego z zagospodarowaniem tego rejonu kluczowe jest rozpatrywanie go w powiązaniu ze skwerem wzdłuż ul. Ejsmonda oraz przylegającymi rezerwatem Kępa Redłowska i lasami komunalnymi, a także w odniesieniu do m.in. plaży, Bulwaru Nadmorskiego, terenu kortów tenisowych i drogi dojazdowej - ulicy J. Ejsmonda.
Konsultacje zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem następujących form:
1) spotkania otwarcia wraz z pierwszym warsztatem według metodologii charrett w dniu 2 października w godz. 17.00-20.00 oraz cyklu trzech warsztatów projektowych według metodologii charrette, które odbędą się w terminie 3 - 5 października w godz. 17.00-20.00. Miejsce spotkań: UrbanLab Gdynia, przy al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia.
Pierwsza odsłona warsztatów poprzedzona zostanie ogólnodostępnym spotkaniem otwarcia, mającym na celu przedstawieniem skrótu informacji o tym, co (i skąd) już wiadomo o potrzebach względem zagospodarowania Polanki, a także o możliwościach i ograniczeniach związanych z jej przyszłym zagospodarowaniem. Wypracowanie uspójnionej wizji przekształceń przestrzennych i funkcjonalnych Polanki Redłowskiej oraz jej otoczenia, odpowiadającej na różne potrzeb nastąpi podczas warsztatów charrette - symultanicznej, intensywnej i naprzemiennej pracy projektantów i mieszkańców - osób reprezentujących różne środowiska i będących specjalistami w różnych dziedzinach.
Liczba uczestników warsztatów według metodologii charrette jest ograniczona do maksymalnie 50 osób na każdym z czterech warsztatów (do 200 osób w całym cyklu warsztatów). Wskazany jest udział uczestników i uczestniczek we wszystkich dniach warsztatów – ale nie jest to warunek konieczny. Udział w spotkaniach będzie możliwy po zaakceptowaniu pisemnego zgłoszenia złożonego w okresie od 18 do 28 września 2023 r. Jeśli na jedną odsłonę warsztatów zgłosi się więcej niż 50 osób, priorytetem w doborze będzie zapewnienie udziału i włączenie do pracy z projektantami jak najszerszego grona osób zainteresowanych: mieszkańców i mieszkanek, użytkowników i użytkowniczek terenu.
Formularze można złożyć:
a) elektronicznie – wypełniając formularz online na Gdyńskiej Platformie Dialogu lub wysyłając wypełnione zgłoszenie mailowo na adres: konsultacje@lis.gdynia.pl,
b) za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub osobiście – do Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, z dopiskiem „Zgłoszenie na warsztaty w ramach konsultacji społecznych dot. Polanki Redłowskiej” (formularze do pobrania z zakładki Materiały).
Więcej informacji na ten temat udziela Laboratorium Innowacji Społecznych:
- telefonicznie pod numerem: +48 58 727 39 10,
- mailowo pod adresem: konsultacje@lis.gdynia.pl,
- osobiście pod adresem: ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia.
2) zbieranie uwag i opinii dotyczących wstępnej koncepcji zagospodarowania Polanki Redłowskiej - przekształceń przestrzennych i funkcjonalnych Polanki Redłowskiej oraz jej otoczenia wypracowanych w pierwszym etapie konsultacji – w ramach warsztatów według metodologii charrette, nastąpi poprzez:
a) spotkanie dnia 22 października, o godz. 16.00-18.00, w UrbanLab Gdynia, przy al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia, prezentujące publicznie wstępną koncepcji zagospodarowania Polanki Redłowskiej wraz z zebraniem uwag do niej,
b) dyżury konsultacyjne bezpośrednio w przestrzeni Polanki Redłowskiej w dniach: 23 października w godz. 17.00-19.00 oraz 24 października w godzinach 9.00-11.00, prezentujące wstępną koncepcję zagospodarowania Polanki Redłowskiej połączone ze zbieraniem uwag do niej,
c) zbieranie uwag w formie pisemnej poprzez wypełnione formularze konsultacyjne, które będzie można dostarczyć w okresie od 23 października do 10 listopada 2023 r. (obowiązuje data wpływu) w następujący sposób:
- drogą elektroniczną: przez formularz elektroniczny umieszczony na Gdyńskiej Platformie Dialogu (formularz do wypełnienia tutaj),
- drogą korespondencyjną na adres: Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, z dopiskiem: „Konsultacje społeczne dot. Polanki Redłowskiej” (formularz do pobrania tutaj),
- osobiście do: Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 lub Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00 bądź korzystając z wrzutni znajdującej się w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 w Gdyni, w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Konsultacje społeczne dot. Polanki Redłowskiej” (formularz do pobrania tutaj).
Nie będą rozpatrywane uwagi, opinie i propozycje złożone w inny sposób lub w innych terminach niż opisano powyżej.
3) Ostateczna koncepcja zagospodarowania przestrzeni Polanki Redłowskiej, rekomendowana do realizacji, zostanie zaprezentowana 7 grudnia, w godz. 17.00-19.00 w UrbanLab Gdynia, przy al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia.
Materiały informacyjne dotyczące przedmiotu konsultacji oraz formularze konsultacyjne zostaną udostępnione w okresie trwania konsultacji w/na:
- Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem www.gdynia.pl/bip,
- Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia,
- Gdyńskiej Platformie Dialogu pod adresem: www.konsultujemy.gdynia.pl.
Prezentacja dotycząca ostateczne j koncepcji zagospodarowania przestrzeni Polanki Redłowskiej dostępna jest na stronie www.gdynia.pl.
Ogólnomiejski
Udostępnij: