Konsultacje społeczne
Na czym polegają konsultacje społeczne?
Planowanie przestrzenne
Konsultacje miejscowych planów oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Planowanie przestrzenne polega na efektywnym wykorzystywaniu przestrzeni w sposób uwzględniający interesy publiczne i prywatne. W procesie planowania przestrzennego istotną rolę pełni udział mieszkańców, stąd przewidziane zostały w nim instrumenty umożliwiające zainteresowanym osobom wypowiedzenie się w kwestii lokalnej polityki przestrzennej. Zainteresowani mogą składać wnioski i uwagi do planu miejscowego oraz uczestniczyć w organizowanej przez prezydenta miasta dyskusji publicznej.
Podstawowymi dokumentami dotyczącymi planowania przestrzennego gminy są:
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni
Dokument sporządzany w granicach administracyjnych gminy, w którym określa się politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych. Obecnie obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni, uchwalone uchwałą nr XI/342/19 z dnia 28 sierpnia 2019 r.
W proces sporządzania studium można się zaangażować poprzez składanie wniosków, udział w dyskusji publicznej podczas wyłożenia projektu studium do publicznego wglądu oraz wnoszenie uwag do projektu.
- Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Dokument sporządzany w celu ustalenia przeznaczenia terenów oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy. Dokument ten jest aktem prawa miejscowego, nie może naruszać ustaleń Studium. Sporządzany jest dla fragmentu miasta, stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę. W proces sporządzania planu można się zaangażować poprzez składanie wniosków, udział w dyskusji publicznej podczas wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu oraz wnoszenie uwag do projektu.
Informacje dotyczące dokumentów planistycznych – obowiązujących i w trakcie sporządzania (studium, plany miejscowe) znajdują się na stronie: https://bip.um.gdynia.pl/plany-zagospodarowania-przestrzennego,420/plany-zagospodarowania-przestrzennego,470162
Jak mieszkańcy mogą się włączyć w Tworzenie tych ważnych dokumentów?
Na poszczególnych etapach tworzenia planu mieszkańcy mają możliwość:
- składania wniosków po przystąpieniu do sporządzenia planu
- zapoznania się z projektem planu podczas wyłożenia do publicznego wglądu
- udziału w dyskusji publicznej podczas wyłożenia projektu planu
- wnoszenia uwag do projektu planu wyłożonego do publicznego wglądu
Zapoznaj się z przewodnikiem krok po kroku opisującym te możliwość.