Konsultacje społeczne
Na czym polegają konsultacje społeczne?
Czym są konsultacje społeczne?
Czym są konsultacje społeczne?
Konsultacje społeczne to forma rozmowy pomiędzy przedstawicielami lokalnych władz a mieszkańcami, mająca na celu zebranie różnorodnych głosów i w oparciu o nie podjęcie optymalnych decyzji z perspektywy dobra wspólnego.
Konsultacje są sposobem uzyskiwania opinii i propozycji od osób, których pośrednio lub bezpośrednio dotkną skutki proponowanych przez władzę działań. Konsultacje dają możliwość wysłuchania potrzeb lokalnej społeczności, ich obaw związanych z planowanymi działaniami – jak również są okazją dla samych mieszkańców do tego, by poznać różne punkty widzenia na daną sprawę. Konsultacje mogą również służyć rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych w mieście.
Jakie są zasady dotyczące konsultacji w Gdyni?
Konsultacje w Gdyni są regulowane poprzez uchwałę nr XXVIII/684/17 Rady Miasta Gdyni z dnia 1 lutego 2017 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami miasta Gdyni wraz z uchwała zmieniającą z 2018 roku. Uchwały te określają między innymi, że:
- konsultacje społeczne muszą trwać minimum 7 dni,
- mogą odbywać się w różnych formach, w zależności od specyfiki tematu konsultacji np. poprzez zbieranie opinii lub propozycji w formie pisemnej lub elektronicznej, bezpośrednie spotkania, warsztaty, wysłuchania publiczne, badania panelowe lub ankiety,
- wszystkie konsultacje muszą być ogłoszone 7 dni przed rozpoczęciem na miejskim portalu internetowym, w Biuletynie Informacji Publicznej i w Biuletynie Ratusz,
- wyniki konsultacji powinny zostać podane do publicznej wiadomości w ciągu 40 dni od zakończenia konsultacji.
Kto prowadzi konsultacje społeczne?
Konsultacje społeczne prowadzi Urząd Miasta, poprzez konkretne jednostki lub wydziały. W zależności od konsultowanego zagadnienia będzie to między innymi: Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni (BPPMG), Laboratorium Innowacji Społecznych (LIS), Zarząd Dróg i Zieleni (ZDiZ), Wydział Środowiska i inne.
Kto może zainicjować konsultacje?
O przeprowadzeniu konsultacji decyduje Prezydent. Natomiast wniosek o przeprowadzenie konsultacji może zgłosić np. rada dzielnicy czy sami mieszkańcy (więcej w zakładce dot. składania wniosku o konsultacje).
Więcej o konsultacjach społecznych w Gdyni można przeczytać w publikacji Standardy partycypacji w Gdyni na przykładzie wybranych procesów konsultacyjnych, w której na podstawie analizy pięciu konsultacji społecznych, prowadzonych zarówno na poziomie ogólnomiejskim, jak i dzielnicowym (lokalnym) w latach 2017-2019 przez Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni opisano najważniejsze zasady i etapy przeprowadzania takich procesów. Znajdują się w niej również szczegółowe opisy poszczególnych procesów: konsultacji ogólnomiejskich poświęconych pomysłowi stworzenia Parku Centralnego oraz zmianie oblicza jednego z kluczowych miejsc w Gdyni – ul. Starowiejskiej, a także konsultacje na poziomie lokalnym dotyczące zmian w organizacji ruchu w obszarze kilku ulic w dwóch dzielnicach – na Grabówku i Dąbrowie oraz budowy połączenia komunikacyjnego pomiędzy dwiema innymi dzielnicami: Karwinami i Małym Kackiem.