Konsultacje projektu programu współpracy miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi na rok 2023
konsultacje społeczne dla NGO
Proces został zakończony! Publikujemy raport z konsultacji.
Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gdyni do zapoznania się z projektem Programu Współpracy miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi na rok 2023 oraz o ewentualne wnoszenie uwag i poprawek do programu.
Miarą dojrzałości społeczeństwa demokratycznego jest aktywność obywateli. Suma ich wysiłków - praca grup obywatelskich, oddolnych inicjatyw, organizacji pozarządowych na rzecz lokalnej społeczności -konstytuuje III sektor, stanowiący istotny element lokalnego krajobrazu. Samorząd Gdyni, w 1995 roku, jako pierwszy w Polsce rozpoczął systemową współpracę z sektorem pozarządowym mając na celu równoważony rozwój miasta i zaspakajanie potrzeb mieszkańców. Uchwalony wówczas Program Współpracy opierał się na zasadach: powszechności i otwartości, współodpowiedzialności za obywateli, partnerstwa, suwerenności stron, pomocniczości oraz jawności, które dziś stanowią ustawowe podstawy współdziałania samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi. Roczny Program Współpracy Miasta Gdyni z Organizacjami Pozarządowymi jest kontynuacją dotychczasowych doświadczeń. Powstał w oparciu o wiedzę i praktykę, samorządowców i organizacji pozarządowych jako wyraz wspólnego dążenia do realizacji zapisów Strategii Rozwoju Gdyni. Jego celem jest zapewnienie sektorowi obywatelskiemu należnego mu miejsca w gdyńskim modelu demokracji lokalnej.
Jak wziąć udział?
Na opinie czekamy od 26.10 Do 4.11!
Czym jest Roczny Program współpracy miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi?
Program określa zasady i formy współpracy miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok. Program ma zapewnić realizację celów szczegółowych, do których należą:
- Aktywizacja społeczności lokalnej, wzrost kapitału społecznego;
- Budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez umacnianie w świadomości gdynian poczucia odpowiedzialności za wspólnotę lokalną i swoje otoczenie;
- Zwiększanie udziału mieszkańców w rozwiązywaniu lokalnych problemów;
- Wprowadzanie nowatorskich działań na rzecz mieszkańców i wdrażanie innowacji społecznych;
- Kreowanie i wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój ekonomii społecznej;
- Wzrost jakości życia poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych oraz poprawę efektywności świadczenia usług publicznych.
W dokumencie określone są również priorytetowe zadania publiczne, przedmiot i szczegółowy zakres współpracy, który przekłada się np. na ogłaszane konkursy czy wspólne projekty.
Każdy kolejny Roczny Program współpracy miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi stanowi kontynuację dotychczasowych doświadczeń. Powstaje w oparciu o wiedzę i praktykę, samorządowców i organizacji pozarządowych jako wyraz wspólnego dążenia do realizacji zapisów Strategii Rozwoju Gdyni.
Udostępnij: