Gdyński Dialog o Klimacie
#gdyńskidialogoklimacie (Link zewnętrzny) ogólnomiejskie konsultacje społeczne
W tym miejscu znajdziesz informacje na temat różnych procesów partycypacyjnych prowadzonych w Gdyni, a więc wszystkich działań podejmowanych przez władze i urzędników miejskich, które służą włączaniu mieszkańców i mieszkanek w dyskusje i współdecydowanie o rozwoju miasta. Należą do nich m.in. konsultacje społeczne, procesy składania uwag do planów zagospodarowania przestrzennego czy różnego typu spotkania z mieszkańcami, służące zbieraniu ich opinii i pomysłów.
Na podstronach poszczególnych procesów można znaleźć m.in.:
- informacje na temat ram czasowych i poszczególnych etapów każdego procesu,
- odnośniki do działań, w których mogą wziąć udział mieszkańcy i mieszkanki (np. ankiet, spotkań, warsztatów),
- materiały towarzyszące procesom,
- kontakty do osób odpowiedzialnych za koordynację poszczególnych procesów,
- podsumowanie decyzji podjętych w sprawach, których dotyczyły poszczególne procesy.
Proces został zakończony! Zapoznaj się z raportem (Link zewnętrzny).
Gdyński Dialog o Klimacie to wieloetapowy, ogólnomiejski proces konsultacyjny, w ramach którego poszukiwano odpowiedzi na pytania jak przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu i jak sprawić, by nasze miasto stało się odporniejsze na globalne zmiany.
Celem Gdyńskiego Dialogu o Klimacie było wypracowywanie rozwiązań i rekomendacji oraz zebranie opinii i pomysłów, które na trzech poziomach – całego miasta, wspólnot lokalnych oraz indywidualnego mieszkańca – mogą ograniczać negatywne zjawiska związane kryzysem klimatycznym i pozwolą się nam lepiej do niego przygotować.
Proces został przeprowadzony z potrzeby wymiany wiedzy, opinii i doświadczeń różnych stron – osób i instytucji zaangażowanych w życie i tworzenie miasta – dotyczących m.in. sposobów na to można włączyć się w działania proklimatyczne i prośrodowiskowe.
Konsultacje rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku i kończą się w ostatnich dniach maja 2021 r. Były podzielone na cztery etapy, w których w sumie udział wzięło niemal 600 osób.
Głównym założeniem Gdyńskiego Dialogu o Klimacie było dotarcie to różnych grup – zarówno poszczególnego mieszkańca, społeczności lokalnych, jak również przedstawicieli instytucji i organizacji. Z tego względu cały proces podzielono na etapy i dobrano metody, które pozwoliły maksymalnie dotrzeć do poszczególnych grup – nie tylko zebrać opinie, ale i zaangażować, skłonić do namysłu, a także podjęcia wspólnych, oddolnych działań. Każdy z etapów łączył się ze sobą i stanowił punkt wyjścia do kolejnego działania, korzystając z wcześniej zebranej i opracowanej wiedzy czy materiałów
Gdyński Dialog o Klimacie składał się z 4 etapów:
- Etap diagnostyczny zakładał przygotowanie procesu i poinformowanie mieszkańców o nim – o tym, jak można się w niego włączyć oraz o działaniach prowadzonych przez Miasto w zakresie adaptacji do zmian klimatu. W ramach pytania do eksperta mieszkańcy zgłosili 125 pytań na temat zmian klimatycznych.
- Etap narady społecznej z udziałem 34 przedstawicieli m.in. spółdzielni mieszkaniowych, organizacji pozarządowych, środowisk edukacyjno-naukowych, rad dzielnic i grup inicjatywnych. Obejmowała cykl czterech warsztatów online, z częścią edukacyjną oraz wypracowywania rozwiązań. W sumie uczestnicy narad wypracowali 88 rekomendacji i pomysłów na działania wspierające ochronę klimatu i środowiska w Gdyni.
- Etap zbierania uwag i pomysłów od mieszkańców dotyczących zieleni, wody w mieście oraz działań lokalnych związanych ze środowiskiem. Otrzymano 426 ankiet zawierających najważniejsze dostrzegane problemy w obszarze zieleni i wody oraz pomysły na ich rozwiązania, a także wskazanie aktywności jakie mieszkańcy gotowi byliby podjąć
- Etap wypracowania rozwiązań – Ideathon czyli dwudniowe zdalne warsztaty projektowe metodą design thinking. Ich rezultatem było wypracowanie 3 propozycji rozwiązań pomagających mieszkańcom i mieszkankom Gdyni redukować ślad węglowy. Uczestnicy pracowali w trzech zespołach, z których jury nagrodziło jeden główną nagrodą.
Szczegółowy opis procesu można znaleźć w raporcie, w którym znajdują się również podjęte decyzje na podstawie wypracowanych rezultatów.

Udostępnij: