Narzędzia wpływu na miasto
W jaki sposób mogę zrealizować swoje pomysły na zmiany w mieście?
Referendum lokalne
Na czym to polega?
Referendum to narzędzie, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki rozstrzygają o najważniejszych sprawach dotyczących miasta w drodze głosowania. Polega ono na udzieleniu pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie/pytania albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
Przedmiotem referendum może być sposób rozstrzygnięcia jakiejś istotnej sprawy dotyczącej wspólnoty samorządowej, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy, kwestia samoopodatkowania się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy lub odwołanie Rady Miasta albo Prezydenta Miasta.
Podstawą prawną przeprowadzania referendum lokalnego są art. 4 i 170 Konstytucji RP oraz Ustawa z 15 września 2000 o referendum lokalnym.
Kto może z tego skorzystać?
W referendum mają prawo wziąć udział osoby stale zamieszkujące na obszarze miasta i posiadające czynne prawo wyborcze do rady miasta.
Referendum przeprowadza się z inicjatywy rady miasta lub na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta.
Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców może wystąpić:
- grupa co najmniej 5 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania osób do rady miasta (UWAGA: w sprawie utworzenia, połączenia, podziału lub zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic grupa ta musi liczyć 15 osób),
- statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca na terenie Miasta Gdyni,
- organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar Miasta Gdyni.
Kiedy możesz skorzystać z tego narzędzia?
Wnioski o przeprowadzenie referendum można składać w trybie ciągłym, tj. przez cały rok.
Referendum w sprawie odwołania rady miasta nie przeprowadza się przed upływem 10 miesięcy od dnia wyborów albo od dnia ostatniego referendum w tej sprawie lub jeżeli data wyborów przedterminowych, przeprowadzanych w wyniku referendum, miałaby przypaść w okresie 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji rady. W pozostałych przypadkach referendum może być przeprowadzone w dowolnym momencie w roku.
Jak to zrobić?
- Zbierz grupę inicjatorów referendum (patrz: Kto może z tego skorzystać?).
- Powiadom Prezydenta na piśmie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum.
- Podaj do publicznej wiadomości przedmiot referendum.
- Zbierz w ciągu 60 dni podpisy co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania (nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL oraz własnoręczny podpis).
- Złóż wniosek o przeprowadzenie referendum.
Więcej informacji: Referat Organizacyjny w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miasta Gdyni, wydz.organizacyjny@gdynia.pl, tel. 58 668 86 00