Miejsca przyjazne mieszkańcom i mieszkankom
W tych miejscach możesz realizować swoje pomysły na zmiany w mieście
Przystanie – centra sąsiedzkie
IDEA
Przystań Gdynia. Sieć centrów sąsiedzkich – tworzone przez gdyński samorząd i gdyńską wspólnotę, osadzone w dzielnicach lokalne centra usług miejskich i aktywności sąsiedzkiej. To konkretne miejsca na mapie Gdyni – każde ze swoim adresem, wpisanym w nazwę. Rozwijają indywidualny potencjał dzielnic oraz potencjał lokalnych społeczności i sąsiedztwa. W każdej dzielnicy inaczej – bo działają w lokalnym kontekście i odpowiadają na lokalne potrzeby. Działają by wspierać więzi sąsiedzkie, rozwijać dzielnice, tworzyć w nich mikrocentra, odpowiadające na najważniejsze i bardzo różnorodne potrzeby mieszkańców i mieszkanek. To pomysł w założeniach skończony, ale we wdrażaniu rozwojowy. Sieć obejmuje obecnie 8 Przystani – już działających i w trakcie budowy bądź rozbudowy. Przystań Gdynia to obecnie ponad 20 tworzących je instytucji i organizacji, ponad 10 zaangażowanych w ich rozwój rad dzielnic oraz niezliczona i każdego dnia rosnąca liczba mieszkanek i mieszkańców, współtworzących zmiany w dzielnicach. Czekamy na Ciebie – poszukajmy razem płaszczyzny do wspólnego działania i lokalnego rozwoju Gdyni!
Więcej o wartościach przyświecających idei:
Każda Przystań to unikatowa przestrzeń fizyczna i mentalna do wspólnego działania różnych środowisk, oparta o wspólne wartości i idee. To miejsce wspólne, pełniące rolę koła zamachowego zmian dzielnicowych, rozwijające potencjał międzypokoleniowy i sąsiedzki lokalnych społeczności.
Przystanie mają charakter lokalny, skierowane są przede wszystkim do mieszkańców sąsiednich osiedli, dzielnicy/okolicznych dzielnic. Jednocześnie jednak ta lokalność ma charakter umowny – Przystań jest otwarta na wszystkie osoby, grupy nieformalne, międzypokoleniowe i międzykulturowe, organizacje, które mogą to miejsce zasilić swoją energią lub tej energii w niej zaczerpnąć.
Przystanie integrują działania instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców i mieszkanek w konkretnych przestrzeniach. To miejsca łączące wiele funkcji. W zależności od lokalizacji, zasobów danej dzielnicy oraz potrzeb mieszkańców i mieszkanek znajdują się w nich kluby seniora, mediateki/biblioteki, dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej, placówki wsparcia dziennego, punkty obsługi mieszkańca, siedziby rad dzielnic, funkcje kulturalne, zdrowotne, sportowo-rekreacyjne, edukacyjne, ośrodki integracji społecznej i kulturowej, a w każdej, bez względu na lokalizacje – przestrzenie sąsiedzkie. Poznając klimat każdej indywidualnej Przystani, poznajesz założenia całej sieci.
Przystanie to również miejsca spędzania wolnego czasu, rozwoju zainteresowań, spotkań, edukacji pozaformalnej, zaspokajania potrzeb m.in. kulturalnych, sportowych, przynależności czy samorozwoju.
Bogata, zróżnicowana infrastruktura (sale warsztatowe, wspólne kuchnie, urządzenia sportowe i rekreacyjne, ogrody), przestrzeń dostosowana do osób ze specjalnymi potrzebami, inspiruje oraz stwarza wiele możliwości do działania. To także przestrzeń niedopowiedziana – która czeka na Ciebie, aby wypełnić ją treścią!
Szczególną rolę odgrywają centra sąsiedzkie na terenach rewitalizowanych, na których duże znaczenie ma to, by poprawie warunków życia towarzyszyło utworzenie funkcji, których dotąd brakowało, podkreślenie zasobów drzemiących w dzielnicy, wzmocnienie więzi międzyludzkich, poczucia dumy i współodpowiedzialności za miejsce swojego zamieszkania.
DOM SĄSIEDZKI I FUNKCJA SĄSIEDZKA
W każdej Przystani realizowana jest funkcja sąsiedzka (najczęściej w formie Domu Sąsiedzkiego), czyli przestrzeń dla działania społeczności lokalnej. Dom Sąsiedzki jest otwarty na inicjatywy i aktywność mieszkańców i mieszkanek, stanowi przestrzeń integracji i wspólnego działania. W każdym budynku działają animatorki i animatorzy, którzy wraz z osobami z okolicy tworzą miejsce wspólne. Przestrzeń, gdzie każdy może przyjść, posiedzieć i porozmawiać przy kawie, herbacie. A także podzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi.
To także przestrzeń przyjazna rozwijaniu i pielęgnowaniu sąsiedzkich więzi, czemu sprzyja kreowanie oferty przez uczestników zajęć: kluczową rolę odgrywają w nich aktywności zaproponowane i prowadzone przez samych mieszkańców. Dom sąsiedzki w naturalny sposób staje się miejscem, w którym, jak w soczewce ogniskuje się życie danej dzielnicy, spotyka się różnorodność potrzeb i perspektyw, a profil i kierunek działania wyznaczasz Ty i Twoi sąsiedzi.
Dom Sąsiedzki działa lokalnie, jednocześnie stanowi katalizator trendów globalnych. Jest to, z jednej strony, przestrzeń wymiany, w której mieszkańcy i mieszkanki czują się swobodnie i mogą realizować swoje pomysły, z drugiej, przestrzeń inspiracji, miejsce, w którym mogą oni/one otwierać się na nowe idee, poznawać je oraz rozwijać.
W tej chwili na terenie Gdyni działają cztery Przystanie:
- Przystań Chylońska 237 (Cisowa), aktualnie w remoncie i w czasowej siedzibie przy SP nr 31 - chylonska237@lis.gdynia.pl, tel. +48 58 727 39 30, grupa sąsiedzka na FB
- Przystań Lipowa 15 na Fikakowie (Wielki Kack) – lipowa15@lis.gdynia.pl, tel. +48 58 727 39 27, grupa sąsiedzka na FB
- Przystań Opata Hackiego 33 (Chylonia) – opatahackiego33@lis.gdynia.pl, tel. +48 58 727 39 31, grupa sąsiedzka na FB
- Przystań Śmidowicza 49 (Oksywie) – smidowicza49@lis.gdynia.pl, tel. +48 58 727 39 25, grupa sąsiedzka na FB
- Przystań Chabrowa 43 (Pustki Cisowskie-Demptowo) – chabrowa43@lis.gdynia.pl, grupa sąsiedzka na FB
W przygotowaniu są dwie kolejne: Widna 2A na Witominie oraz Łowicka 51 w Małym Kacku.
Więcej informacji na temat Przystani znajdziesz tutaj: https://przystan.gdynia.pl/