Gdyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego
Pełną treść regulaminu działania GRDPP można znaleźć w Uchwale nr LXI/1859/24 Rady Miasta Gdyni z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gdyni
Forum współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi.
Członkowie Rady biorą udział w tworzeniu Programu Współpracy Miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi oraz innych konsultacjach wynikających z uchwał ze sfery zadań publicznych.
Uczestniczą w posiedzeniach komisji opiniujących wnioski o dotacje ze środków gminnych, złożone przez organizacje pozarządowe i ewaluują programy współpracy.
Włączają się w prace nad aktami prawnymi i dokumentami, które dotyczą współpracy samorządu z sektorem pozarządowym.
Reprezentują gdyńskie organizacje pozarządowe w zakresie współpracy z samorządem terytorialnym.
Udzielają również pomocy w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi.
Szeroki obszar zadań GRDPP związany jest z wyrażaniem opinii na temat:
- zasad i realizacji współpracy gdyńskiego samorządu z organizacjami pozarządowymi;
- projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych – o której mowa w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi – w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi;
- spraw związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych;
- spraw związanych z zadaniami publicznymi – Rada zleca również te zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe – oraz standardów, które są rekomendowane przy realizacji tych zadań;
- strategii rozwoju Gdyni oraz innych dokumentów o charakterze programowym lub strategicznym (Rada może w tych kwestiach również zgłaszać uwagi lub wnioski).
Organizacja prac
Pracą GRDPP kierują dwaj Przewodniczący, wybierani (po jednym) z grona członków GRDPP reprezentujących organizacje pozarządowe oraz członków reprezentujących Radę Miasta Gdyni oraz Prezydenta Miasta Gdyni.
Do zadań Przewodniczących należy:
- reprezentowanie Rady na zewnątrz;
- ustalanie terminów posiedzeń i kierowanie pracą Rady;
- prowadzenie posiedzeń;
- zapraszanie na posiedzenia Rady – na wniosek innych członków Rady lub z własnej inicjatywy – ekspertów z różnych dziedzin pożytku publicznego oraz przedstawicieli organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 niereprezentowanych w Radzie, a także przedstawicieli rad wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
- powoływanie ekspertów;
- zlecanie przeprowadzenia badań i opracowania ekspertyz związanych z realizacją zadań Rady;
- przekazywanie decyzji, opinii lub wyrażanie stanowiska Rady, wyrażonego w sposób określony w §15 ust. 1. § 14. 1.
Z każdego posiedzenia Rady sporządzana jest informacja zawierająca spis tematów omawianych podczas spotkania, informację o podjętych decyzjach, wyrażonych opiniach czy stanowiskach, która udostępniona zostaje na stronie internetowej www.gdynia.pl.
Rada swoje decyzje, opinie i stanowiska wyraża w uchwałach, przyjmowanych w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu rady. Rada może wyrażać opinie i stanowiska oraz podejmować decyzje przy wykorzystaniu poczty elektronicznej lub za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość. Ważność tego sposobu procedowania jest zachowana, jeśli wzięło w nim udział co najmniej połowa składu Rady.
Rada może powoływać stałe lub tymczasowe zespoły robocze, zajmujące się tematyką, która została uznana za ważną dla współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Powołując zespół Rada wskazuje koordynatora zespołu, który jest odpowiedzialny za prowadzenia prac zespołu i przekazywanie wyników jego prac na posiedzeniach Rady.
Członkowie Rady mają prawo:
1) proponować tematy do omówienia na kolejnych posiedzeniach Rady;
2) przedstawiać wnioski od organizacji pozarządowych;
3) inicjować posiedzenie Rady na wspólny wniosek trzech członków Rady skierowany do przewodniczących Rady
Skład
W skład Rady wchodzi:
- 12 członków organizacji pozarządowych, działających w różnych obszarach aktywności,
- 2 przedstawicieli Rady Miasta Gdyni,
- 2 przedstawicieli Prezydenta Miasta Gdyni.
Obecny skład Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w części pozarządowej wyłoniony został w wyborach, które odbywały się w dniach od 8.05.2024r. do 16.05.2024r.
Skład Rady uzupełniony został następnie 26 czerwca 2024 roku przez dwóch przedstawicieli Rady Miasta Gdyni oraz 2 lipca 2024 przez dwie osoby wskazane przez Prezydenta Miasta Gdyni.
Ostateczny kształt Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego ustalony został Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdyni Nr 3301/21/VIII/R z dnia 2 lipca 2024 roku.
Udostępnij: