Gdyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego
W tym miejscu znajdziesz informacje na temat miejskich ciał dialogu, czyli działających w Gdyni rad i zespołów, które pełnią rolę konsultacyjno-doradczą dla władz i urzędników w różnych obszarach funkcjonowania miasta. Niektóre z nich są tworzone na podstawie ustaw (np. Młodzieżowa Rada Gminy, Komitet Rewitalizacji, Rada Działalności Pożytku Publicznego), inne są lokalną, gdyńską inicjatywą (np. Rada ds. Budżetu Obywatelskiego).
Na podstronach poszczególnych zespołów można znaleźć m.in.:
- informacje na temat ich zadań oraz składu osobowego,
- materiały podsumowujące ich spotkania i podejmowane decyzje,
- kontakty do poszczególnych rad i zespołów,
- daty ich najbliższych posiedzeń.
Pełną treść regulaminu działania GRDPP można znaleźć w Uchwale nr LXI/1859/24 Rady Miasta Gdyni z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gdyni
Forum współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi.
Członkowie Rady biorą udział w tworzeniu Programu Współpracy Miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi oraz innych konsultacjach wynikających z uchwał ze sfery zadań publicznych.
Uczestniczą w posiedzeniach komisji opiniujących wnioski o dotacje ze środków gminnych, złożone przez organizacje pozarządowe i ewaluują programy współpracy.
Włączają się w prace nad aktami prawnymi i dokumentami, które dotyczą współpracy samorządu z sektorem pozarządowym.
Reprezentują gdyńskie organizacje pozarządowe w zakresie współpracy z samorządem terytorialnym.
Udzielają również pomocy w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi.
Szeroki obszar zadań GRDPP związany jest z wyrażaniem opinii na temat:
- zasad i realizacji współpracy gdyńskiego samorządu z organizacjami pozarządowymi;
- projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych – o której mowa w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi – w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi;
- spraw związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych;
- spraw związanych z zadaniami publicznymi – Rada zleca również te zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe – oraz standardów, które są rekomendowane przy realizacji tych zadań;
- strategii rozwoju Gdyni oraz innych dokumentów o charakterze programowym lub strategicznym (Rada może w tych kwestiach również zgłaszać uwagi lub wnioski).
Organizacja prac
Pracą GRDPP kierują dwaj Przewodniczący, wybierani (po jednym) z grona członków GRDPP reprezentujących organizacje pozarządowe oraz członków reprezentujących Radę Miasta Gdyni oraz Prezydenta Miasta Gdyni.
Do zadań Przewodniczących należy:
- reprezentowanie Rady na zewnątrz;
- ustalanie terminów posiedzeń i kierowanie pracą Rady;
- prowadzenie posiedzeń;
- zapraszanie na posiedzenia Rady – na wniosek innych członków Rady lub z własnej inicjatywy – ekspertów z różnych dziedzin pożytku publicznego oraz przedstawicieli organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 niereprezentowanych w Radzie, a także przedstawicieli rad wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
- powoływanie ekspertów;
- zlecanie przeprowadzenia badań i opracowania ekspertyz związanych z realizacją zadań Rady;
- przekazywanie decyzji, opinii lub wyrażanie stanowiska Rady, wyrażonego w sposób określony w §15 ust. 1. § 14. 1.
Z każdego posiedzenia Rady sporządzana jest informacja zawierająca spis tematów omawianych podczas spotkania, informację o podjętych decyzjach, wyrażonych opiniach czy stanowiskach, która udostępniona zostaje na stronie internetowej www.gdynia.pl (Link zewnętrzny).
Rada swoje decyzje, opinie i stanowiska wyraża w uchwałach, przyjmowanych w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu rady. Rada może wyrażać opinie i stanowiska oraz podejmować decyzje przy wykorzystaniu poczty elektronicznej lub za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość. Ważność tego sposobu procedowania jest zachowana, jeśli wzięło w nim udział co najmniej połowa składu Rady.
Rada może powoływać stałe lub tymczasowe zespoły robocze, zajmujące się tematyką, która została uznana za ważną dla współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Powołując zespół Rada wskazuje koordynatora zespołu, który jest odpowiedzialny za prowadzenia prac zespołu i przekazywanie wyników jego prac na posiedzeniach Rady.
Członkowie Rady mają prawo:
1) proponować tematy do omówienia na kolejnych posiedzeniach Rady;
2) przedstawiać wnioski od organizacji pozarządowych;
3) inicjować posiedzenie Rady na wspólny wniosek trzech członków Rady skierowany do przewodniczących Rady
Skład
W skład Rady wchodzi:
- 12 członków organizacji pozarządowych, działających w różnych obszarach aktywności,
- 2 przedstawicieli Rady Miasta Gdyni,
- 2 przedstawicieli Prezydenta Miasta Gdyni.
Obecny skład Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w części pozarządowej wyłoniony został w wyborach, które odbywały się w dniach od 8.05.2024r. do 16.05.2024r.
Skład Rady uzupełniony został następnie 26 czerwca 2024 roku przez dwóch przedstawicieli Rady Miasta Gdyni oraz 2 lipca 2024 przez dwie osoby wskazane przez Prezydenta Miasta Gdyni.
Ostateczny kształt Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego ustalony został Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdyni Nr 3301/21/VIII/R z dnia 2 lipca 2024 roku.
Udostępnij: