Porozmawiajmy o rewitalizacji
#GdyniaOdNowa rewitalizacyjne punkty konsultacyjne
Porozmawiajmy o rewitalizacji
Zapraszamy na spotkania, podczas których mieszkańcy gdyńskich podobszarów rewitalizacji mogą porozmawiać o zmianach w ich najbliższym sąsiedztwie:
* na Oksywiu – w środy: 10, 17, 24, 31.05 w godz. 15:30-18:00 w Przystani Śmidowicza 49, w czwartki: 4, 11, 18, 25.05, w godz. 10:00-11:30 przy ul. Dąbka 52 (Placówka SPOT);
* na Witominie – w poniedziałki: 8, 15, 22, 29.05 maja w godz. 9:30-11:00 w SPOT Młodorośli, Widna 8, w czwartki: 18, 25.05 w godz. 17:00-18:30 w SP nr 35, Uczniowska.
Projekt Gdynia OdNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Projekt Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Jeśli jesteś mieszkańcem któregoś z podobszarów gdyńskiej rewitalizacji lub interesuje cię przebieg procesu, jeśli masz pytania dotyczące zachodzących zmian lub chciałbyś zgłosić pomysł możliwy do realizacji na którymś z podobszarów - zapraszamy do rozmowy.
Na trzech z sześciu gdyńskich podobszarów rewitalizacji – na Oksywiu, w zachodniej części dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja oraz na osiedlu Meksyk uruchomiono specjalne punkty. Dyżurują tu osoby zaangażowane w proces rewitalizacji danego miejsca i czekają na każdego chętnego do rozmowy o przebiegu prac. Spotkania, na które zapraszamy, są dobrą okazją by zadać pytania, podzielić się wątpliwościami, podsunąć pomysły rozwiązań.
Lokalizacje punktów konsultacyjnych:
- Oksywie - Dąbka 52 (Placówka SPOT),
- Witomino - Widna 8 (Placówka SPOT),
-
Osiedle Meksyk – kontakt telefoniczny pod nr: 58 727 39 06 lub mailowy: a.dalecka@lis.gdynia.pl,
Jak działają punkty?
Główny cel działalności punktów to zapewnienie stałej obecności w terenie osób zaangażowanych w rewitalizację: podtrzymywanie kontaktu i budowa relacji z sąsiadami rewitalizacji, stała otwartość na uwagi mieszkańców.
W każdym z miejsc dyżuruje pracownik Laboratorium Innowacji Społecznych zaangażowany w proces rewitalizacji danego podobszaru. Mieszkańcy mają okazję do bezpośredniej, bardzo często indywidualnej rozmowy na temat działań i to w miejscu, w którym są one prowadzone. Takie indywidualne spotkanie może być np. wspólnym spacerem po terenie. Mieszkaniec może pełnić rolę przewodnika, co ułatwi odniesienie się do poruszanych kwestii, ale też pomoże w nawiązaniu relacji mniej formalnych.
Punkty konsultacyjne Gdynia OdNowa organizowane są dzięki współpracy z partnerami rewitalizacji: organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami czy innymi placówkami działającymi na podobszarach rewitalizacji. Na potrzeby spotkań z mieszkańcami udostępniają LIS pomieszczenia. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości, punkty konsultacyjne organizowane są na placu budowy: w jednym z kontenerów udostępnionych przez wykonawcę, z łatwym dostępem.
Po co punkty konsultacyjne?
Spotkania z mieszkańcami obszarów rewitalizacji odbywają się na podobszarach od roku 2018. Punkty konsultacyjne uruchomiono wówczas w dzielnicy Oksywie (V LO), w rejonie ulic Zamenhofa- Opata Hackiego na Chyloni (Centrum Aktywnego Mieszkańca) oraz w zachodniej części dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja (świetlica Vitava, następnie Szkoła Podstawowa nr 35).
Zgodnie z celami nadrzędnymi rewitalizacji, sposób przygotowania i realizacji inwestycji (oraz innych przyjętych do realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych), winien stanowić działanie komplementarne do działań horyzontalnych opisanych m.in. w pkt 1.5 GPR Społeczeństwo obywatelskie - zachęta do podejmowania aktywności obywatelskiej. Model włączania społeczności lokalnej w działania na terenach rewitalizowanych. Tym samym, proces włączania społeczności lokalnej w przygotowanie i realizację inwestycji dotyczy z jednej strony uzgodnienia najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych oraz bieżącego informowania o zaawansowaniu prac projektowych i realizacyjnych, z drugiej zaś wspierania społeczności lokalnej na obszarze zagrożonym wykluczeniem. W związku z tym, punkty konsultacyjne funkcjonują na poszczególnych obszarach rewitalizacji, co do zasady, od początku do końca trwania procesu, w uzasadnionych przypadkach - w trakcie realizacji inwestycji.
Działający w terenie punkt konsultacyjny z konkretną lokalizacją to niejako przedłużenie biurowej pracy Laboratorium Innowacji Społecznicy, miejsc budowania relacji z lokalną społecznością i animowania jej. Pracownik LIS, który w terenie spędza tam kilka godzin w tygodniu ma okazję do poznać mieszkańców na nieco innej płaszczyźnie, poznając np. ich potrzeby pozainwestycyjne.
Punkty konsultacyjne na podobszarach zachodnia część dzielnicy Witomino Radiostacja oraz Oksywie: w ramach projektów z dofinansowaniem unijnym: Gdynia Od Nowa: rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja oraz Gdynia OdNowa: rewitalizacja części dzielnicy Oksywie.
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Powiązane zespoły
Dzielnicowy Witomino
Oksywie
Chylonia
Udostępnij: