Budżet Obywatelski 2025
Budżet Obywatelski
Prezydent Miasta Gdyni ogłasza konsultacje społeczne z mieszkańcami Gdyni dotyczące Budżetu Obywatelskiego.
Czym jest BO?
Budżet Obywatelski to coroczny proces, w którym mieszkańcy i mieszkanki Gdyni decydują na co przeznaczyć wydzieloną pulę środków miejskich. Pierwszy etap to czas do namysłu nad potrzebami z punktu widzenia całego miasta oraz swoich dzielnic, by w efekcie złożyć wniosek o realizację projektu. Każdy z wniosków jest sprawdzany przez urzędników pod kątem możliwości realizacji i w razie potrzeby – wraz z autorami i autorkami – dopracowywany. Projekty, które przejdą etap weryfikacji, zostają poddane pod głosowanie. To czas, w którym mieszkańcy i mieszkanki decydują, które ze zgłoszonych inicjatyw powinny zostać zrealizowane. Wygrywają te projekty, które zdobędą w głosowaniu online najwięcej głosów.
Łączna pula środków przeznaczonych na edycję 2025 wynosi 12 637 621 zł.
Realizacja projektów rozpoczyna się w kolejnym roku.
Zasady BO2025
Projekty można składać na poziomach – dzielnicowym i miejskim.
Wnioski mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń, wpisujących się w katalog zadań możliwych do realizacji przez miasto. Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.
Projekty dzielnicowe podzielone są na tzw. projekty małe do 20 000 zł (których wartość nie przekracza 10% puli środków dzielnicowych) i projekty duże (o wartości do 90% puli środków dzielnicowych). Pomysły na przedsięwzięcia miejskie nie mogą przekroczyć 1 miliona złotych.
Projekty miejskie składa się w zakresach tematycznych:
1. Klimatyczny Budżet Obywatelski (KBO), którego celem jest zwiększenie ilości zieleni w mieście, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, rozbudowę infrastruktury rowerowej bądź działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach.
Wysokość puli dla KBO wynosi 1 000 000 złotych, a koszt jednego projektu nie może przekroczyć 1 000 000 złotych.
2. Jubileuszowy Budżet Obywatelski (JBO), który związany jest z obchodami 100. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich i obejmuje projekty dotyczące działań popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty
Wysokość puli dla JBO wynosi 1 000 000 złotych, a koszt jednego projektu nie może przekroczyć 100 000 złotych.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w trzech etapach:
1) zgłaszanie przez mieszkańców projektów dzielnicowych i miejskich w okresie od godz. 12:00 w dniu 27 stycznia do godz. 11:59 w dniu 25 lutego 2025 r.; projekty można składać z wykorzystaniem formularza wniosku, drogą elektroniczną, osobiście albo za pośrednictwem poczty tradycyjnej;
2) weryfikacja i uzupełnienia w projektach, odwołania od negatywnego wyniku oceny oraz publikacja ostatecznych wyników oceny projektów dzielnicowych i miejskich do 8 sierpnia 2025 r.
3) głosowanie na wnioski, które pomyślnie przeszły weryfikację ogólną oraz merytoryczną, w okresie od godz. 12:00 w dniu 1 września do godz. 11:59 w dniu 16 września 2025 r., za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi projektów, do którego przekierowuje portal Budżetu Obywatelskiego (www.bo.gdynia.pl).
Dodatkowe informacje na temat zasad i harmonogramu Budżetu Obywatelskiego dostępne są na portalu Budżetu Obywatelskiego (bo.gdynia.pl) oraz w Laboratorium Innowacji Społecznych.
Budżet Obywatelski zakończy się do 19 września 2025 roku, kiedy to zostaną ogłoszone wyniki głosowania.
W ramach BO w latach 2014-2024 do realizacji zostało wskazanych 826 projektów.
Udostępnij: