Komitet Rewitalizacji
#GdyniaOdNowa Forum współpracy i dialogu interesariuszy rewitalizacji z organami Gminy Miasta Gdyni
Tworzy pole do dialogu w sprawach dotyczących przygotowania, przeprowadzenia i oceny rewitalizacji. Pełni funkcję opiniodawczo-doradczą Prezydenta Miasta Gdyni.
Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie partycypacyjnego charakteru procesu rewitalizacji, czyli troska o to, aby głos mieszkańców, użytkowników był słyszalny na etapach zarówno przygotowywania, jak i realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Ciało to łączy szerokie grono interesariuszy rewitalizacji od mieszkańców i mieszkanek, poprzez właścicieli i właścicielki, działaczy i działaczki sektora pozarządowego, radnych i radne dzielnicowe po reprezentantów i reprezentantki Rady Miasta, urzędniczki i urzędników. Dzięki temu umożliwia wymianę myśli czy poglądów na temat tego, jak rewitalizacja powinna być prowadzona, by przynosiła możliwie najlepsze efekty. Komitet poza łączeniem różnych perspektyw jest pośrednikiem w komunikacji na linii mieszkańców i komórek miejskich prowadzących rewitalizację, przekaźnikiem sygnałów mieszkańców. Na jego forum można omawiać przekrojowe i złożone zagadnienia, ale jest to również przestrzeń do sygnalizowania postulatów drobnych zmian. Praca w Komitecie ma charakter społeczny.
Organizacja prac
Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący.
Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący nie rzadziej niż raz na kwartał, z własnej inicjatywy lub na wniosek skierowany do Przewodniczącego przez:
- co najmniej 3 członków Komitetu – w terminie do 21 dni od daty wpływu wniosku;
- Prezydenta Miasta Gdyni – w terminie do 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeżeli od ostatniego posiedzenia Komitetu minęło co najmniej 6 miesięcy, Prezydent ma prawo do zwołania posiedzenia Komitetu w trybie nadzwyczajnym.
Informacje na temat terminu, miejsca planowanego posiedzenia Komitetu, proponowanego porządku posiedzenia oraz materiały, które będą przedmiotem obrad, powinny być przekazane członkom Komitetu na co najmniej 14 dni przed posiedzeniem Komitetu drogą elektroniczną.
Na każdym posiedzeniu sporządzany jest protokół i lista obecności.
Protokoły z posiedzeń Komitetu udostępniane są publicznie poza Gdyńską Platformą Dialogu także w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Miasta Gdyni.
Skład
Zgodnie z Uchwałą nr XXXIII/830/17 Rady Miasta Gdyni Komitet liczy nie więcej niż 26 członków, w tym:
- 6 mieszkańców obszaru rewitalizacji – po jednym mieszkańcu z każdego podobszaru rewitalizacji;
- 3 przedstawicieli właścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji, podmiotów zarządzających nieruchomościami znajdującymi się na obszarze rewitalizacji, w tym spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego;
- 4 przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz grup nieformalnych, których działalność statutowa dotyczy w szczególności jednej z następujących sfer: kultura, edukacja, zagospodarowanie przestrzeni, pomoc i wsparcie społeczne;
- 5 przedstawicieli rad dzielnic – po jednym radnym z każdej dzielnicy, w granicach której wyznaczony został podobszar rewitalizacji;
- 3 przedstawicieli Rady Miasta – po jednym radnym z każdego okręgu wyborczego, w granicach którego znajdują się podobszary rewitalizacji;
- do 5 przedstawicieli Prezydenta Miasta Gdyni.
Udostępnij: